long1.jpg

Mały Książe

Serdecznie gratulujemy naszym uczniom udziału w Musicalu pt. "Mały Książe", który odbył się niedawno w jednym z teatrów należących do listy teatrów Broadwayowskich na Manhattanie.
Z naszej szkoły udział w projekcie wzięli: Natalia Materka, Mia Bayas, Khloe Kropiewnicki, Zofia McMahon, Lukas Robert, Rose Regula, Anna Duda, Gabriela Robert, Maya Jakubiak, Claudia Kiluk, Emilia Rembisz, Caroline Godlewski, Franciszka Tuman, Maria Brej, Gabriela Rogowski, Patryk Molczan, Olivia Dziwirek oraz Kaya Szpanelewska.
Niepozorna książeczka o drobnym chłopcu w okularach z obcej planety i jego róży kojarzy się czytelnikom przede wszystkim z jednym zdaniem: „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. To arcydzieło jest jedną z najczęściej tłumaczonych książek w historii literatury.
Musical przeniósł widzów w niezwykłą podróż i był analizą różnych typów miłości oraz opowieścią o tworzeniu lub odnajdywaniu samego siebie. Artyści oprócz odgrywania ról: króla, latarnika, żmiji, róży i innych postaci, zaprezentowali układy taneczne oraz piosenki solowe, a także utwory chóralne. W Musicalu została wykorzystana muzyka Hansa Zimmera, a także własne kompozycje nauczyciela muzyki p. Dominika Grzyba.
Na zakończenie wszyscy młodzi artyści otrzymali książki z oryginalnymi szkicami fotograficznymi dzieła "Mały Książe", pochodzącymi z 1943 roku.
Każde pokolenie we właściwy sobie sposób, wedle różnych metod na nowo odkrywa muzykę. Przy okazji w niejednym młodym człowieku rodzi się coś, co dla wieku dorastania jest częstym i jakże pozytywnym zjawiskiem. To pasja. Poetycko pisał M. Gaszyński: „Tę pasję znajdziesz blisko: filatelistyka lub jazda na rowerze, ziemia dla rolnika, czy zbieranie zegarów, morze, polityka... Jest ponad inne pasje jedna - to muzyka”. Kiedyś ktoś powiedział, że muzyka niczym nie przypomina sztuki. Przypomina perfumy. Magia muzyki niesie w sobie niewidoczną, ale ujmującą energię. Wystarczy rozejrzeć się dookoła np. w metrze. Co najmniej połowa ludzi ze słuchawkami w uszach słucha ścieżki dźwiękowej do własnego życia. Świata bez muzyki nikt nie potrafi sobie nawet wyobrazić...
tekst - p. Dominik Grzyb
zdjęcia - p. Marek Antoniuk