
Nietypowa lekcja historii
Dnia 8 lutego 2019 roku, do naszej szkoły przybył z wizytą wspaniały gość. Można o nim powiedzieć: “żywym eksponat” polskiej historii.
Pan Krzysztof Jan Czuj jest rekonstruktorem historii. Należy do Polish American Living History Association - grupy rekonstrukcji historycznej działającej w Stanach. Jako pasjonat i polonijny rekonstruktor bierze udział w corocznych imprezach organizowanych przez instytucje amerykańskie i organizacje polonijne. Od kilku lat jest zaangażowany we współpracę z polonijnymi placówkami edukacyjnymi. W ramach tej współpracy odwiedza polonijne szkoły dokształcające z częścią kolekcji, umundurowania i wyposażenia używanego przez żołnierzy polskich w walce o wolność i niepodległość. Jego prezentacje są okazja dla dzieci i młodzieży do bezpośredniego zapoznania się z autentycznymi elementami kolekcji, co jednocześnie uatrakcyjnia pogłębianie ich wiedzy o historii i patriotyzmie minionych pokoleń Polaków.
Po oficjalnym powitaniu naszego gościa przez Panią Dyrektor Andrakę, Pan Czuj rozpoczął piątkowe spotkanie z uczniami naszej szkoły, od wyjaśnienia czym jest historia i dlaczego warto znać historyczne fakty. Uznał, że “brak wiedzy czyni nas winnych”. Starał się uświadomić polska młodzież, że nie znając historycznych wydarzeń, nie możemy posłużyć się żadnymi argumentami broniącymi dobra narodowego. Kolejnym ważnym hasłem tego wieczoru był: patriotyzm. Wyraz ten stał się ostatnio bardzo modny i nadużywany. Pan Czuj zaznaczył, że każda grupa etniczna powinna pamiętać o swoich przodkach. Podkreślił wartość działań i życia naszych pradziadków. Podzielił patriotyzm na dwa rodzaje, ze względu na pochodzenie (przodków) oraz miejsce zamieszkania (patriotyzm lokalny). Naszą młodzież nazwał: młodymi Amerykanami polskiego pochodzenia. Trzecim ważnym, wyróżnionym słowem była: niepodległość. Jak przystało na prawdziwego badacza historii, nasz gość posługiwał się mapa. Pokazał młodzieży zmieniające się granice Polski oraz jej zakres terytorialny w minionych czasach. Przedstawił naszą Ojczyznę nie tylko, jako potęgę pod względem posiadanego obszaru, ale również ze względu na jej bogactwo i różnorodność kulturową. Pan Czuj pokazał, jakim mocarstwem była niegdyś Polska. Kolejnymi ważnymi hasłami były dobrze znane nam słowa: Bóg - Honor - Ojczyzna. Nasz gość położył nacisk na wyjaśnienie, co obecnie oznacza honor. Stwierdził, że spośród tych trzech, najważniejszą wartością jest szacunek, czyli bycie honorowym, gdyż jest to wartość obecnie zanikająca, a tym samym bardzo pożądana. Kolejnym punktem było przybliżenie znaczenia tradycji. Pan Czuj powiedział: “tradycja w narodzie to rzecz święta”. Zwrócił uwagę, że tradycje pielęgnowane są przede wszystkim w obrzędach kościelnych. Nawoływał, by pamiętać o tradycjach patriotycznych: rocznicach historycznych oraz datach, mających znaczenie dla polskiego narodu.
Uczniowie mieli okazję nie tylko posłuchać wykładu, ale również oglądnąć nagrania z kronik historycznych. W krótkich filmach wyłoniły się dwa nazwiska bohaterów narodowych: Jeziorowski oraz Bitschan. Obaj bardzo dzielni, waleczni i młodzi są pięknym przykładem patriotycznej postawy. Pan Czuj opowiedział o żołnierskich maskotkach, czyli zwierzętach towarzyszącym polskim szeregom. Mówił o losach misia Wojtka oraz Basi Syberyjskiej. Następnie przedstawił wojskowe wyposażenie i przeszedł do opisu munduru 11 Pułku. Uczniowie mieli okazję zobaczyć na własne oczy prawdziwa broń, karabiny, pistolety oraz szable.
Spotkanie z Panem Czujem i jego niezwykłe opowieści były cudowną lekcją historii. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się wielu istotnych faktów o Polsce, o wartościach historycznych. Mieli możliwość zobaczyć historyczne eksponaty, dowiedzieć się wielu ciekawostek i interesujących faktów z życia żołnierzy.
Nagrodzony brawami i podziękowaniami złożonymi przez Panią Dyrektor, pan Czuj zachęcił uczniów do wspólnego złożenia uroczystej przysięgi, tzw. Dekalogu Polaka. Na zakończenie wszyscy chętnie zaśpiewali pieśń Maszerują Strzelcy.
Jako Polka cieszę się, że miałam okazję wziąć udział w tak wartościowym spotkaniu, w tak niezwykle bogatej w informacje i przekaz lekcji historii, a jako nauczyciel Polskiej Szkoły i pedagog jestem dumna z polskiej młodzieży, że w skupieniu, uwadze i z pełnym zainteresowaniem wsłuchiwała się w opowieści naszego gościa.
Jeszcze raz, serdecznie dziękujemy Panu Czujowi za wizytę.
Oprac. Laura Puch
























