• Magdalena Slaski

J. polski, historia, religia z 2 maja

Updated: May 2

HISTORIA

Temat: Testament Bolesława Krzywoustego.


Notatka:

Bolesław Krzywousty do swojego testamentu wyznaczył 4 synów. Podzielił Polskę na dzielnice i ustanowił nad nimi władzę:

1. Władysław Wygnaniec ( Ślask)

2.Bolesław Kędzierzawy ( Mazowsze)

3. Mieszko Stary (Wielkopolska)

4. Henryk Sandomierski ( Ziemia Sandomierska)


* Senior Rodu Piastów rządził Łęczycą, Krakowem, Pomorzem Zachodnim, Pomorzem Gdańskim.


Testament Krzywoustego zamiast uchronić braci przed kłótniami i wojnami spowodował, że bracia zaczęli rywalizować między sobą i walczyć o dzielnice.


Słowniczek:

* dzielnica- samodzielna część państwa

*senior - najstarszy z rodu

*testament - dokument, w którym zapisuje się majątek żyjącym członkom rodziny


Praca domowa:

ćw. 5,6 str. 52JĘZYK POLSKI

Temat: Majowe święta - dni, o których należy pamiętać.


Przed nami czas świąt majowych: 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Będziemy je obchodzić w szczególny sposób – razem, a jednak osobno. Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd  wzięły się święta majowe. Dlaczego je świętujemy ?


Notatka:

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.


3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.

Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku.


Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej i zastąpione obchodami Święta 1 Maja. ( święto pracy). W styczniu 1951r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.


Praca domowa: Pograjcie w grę "Znajdź i policz". :) pliki poniżej
RELIGIA

Temat: Przekazanie władzy apostołom. (str. 56-57)
107 views

Recent Posts

See All

zadanie domowe - 28 marca

Witam Was wszystkich bardzo serdecznie, wciąż czekam na projekty z deklinacją. Mam nadzieję, że otrzymam je wkrótce. NASZA KLASA ORGANIZUJE DZIŚ PIKNIK Piknik- wycieczka poza miasto połączona z zabawą

Copyright © 2018 Ordon Enterprises LLC. Polska Szkoła Sobotnia przy Parafii Św. Cyryla i Metodego. All rights reserved.