Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej

w Instytucie Piłsudskiego 

Dr Iwona Korga, prezes Instytutu Piłsudskiego  w Ameryce ( 138 Greenpoint Ave, Brooklyn NY; www.pilsudski.org) zachęca nauczycieli i klasy licealne Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii Św. Cyryla i Metodego do wykorzystania materiałów online przygotowanych przez Instytut Piłsudskiego w Ameryce zamieszczonych na kanale YouTube Instytutu:

https://www.youtube.com/c/J%C3%B3zefPi%C5%82sudskiInstituteofAmericaNY

 

  1. Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej w Instytucie Piłsudskiego – prowadzenie dr Iwona Korga – film – 8 minut

15 sierpnia 2020, obchodziliśmy wyjątkową rocznicę, 100 lat temu miała miejsce jedna z najważniejszych polskich bitew, której zwycięstwo zadecydowało nie tylko o przyszłości odrodzonej Polski, ale także o przyszłości całej Europy. Wojsko Polskie złamało ofensywę Armii Czerwonej, a armie polskie pod Warszawą rozbiły trzy z czterech armii wroga, ratując Polskę i Europę przed zalewem bolszewizmu. Zwycięstwo było możliwe dzięki osobistej postawie Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, wsparciu i ogromnemu zaangażowaniu dowódców polskiej armii, odwadze polskich żołnierzy i patriotycznej postawie narodu polskiego. Zapraszamy na prezentację filmową, w której przedstawiliśmy najważniejsze kolekcje uratowane z płonącej Warszawy w 1939 r. i zgromadzone dziś w archiwum Instytutu. W filmie prezentujemy dokumenty i zdjęcia poświęcone Bitwie Warszawskiej. Przypominamy też historię 7 Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki, w której walczyli Amerykanie, wśród nich m.in. Merian C. Cooper, którego odznaczenia znajdują się w Instytucie Piłsudskiego.

 

  1. Obchody 76 – rocznicy Powstania Warszawskiego – prowadzenie 

dr Iwona Korga – film – 8 minut

Prezentacja filmowa z okazji 76 rocznicy Powstania Warszawskiego. W filmie przedstawione zostały najciekawsze kolekcje archiwum Instytutu Piłsudskiego, poświęcone uczestnikom Powstania Warszawskiego.

Przypominamy historię Stefana Kopra ps. „Nienaski”, dziennikarza i autora relacji oraz zdjęć z Powstania, jak też historię jego żony Zofii - pielęgniarki, uratowanej przez Stefana z Getta Warszawskiego. Przedstawiamy również opowieść o młodych kobietach - Ewie Matuszewskiej ps. „Mewa” i Krystynie Wańkowicz ps. „Anna”, które oddały życie za Polskę. Pierwsza z nich to córka założyciela Instytutu - Ignacego Matuszewskiego, natomiast druga, to córka pisarza - Melchiora Wańkowicza. Obie zginęły w Powstaniu Warszawskim, ratując rannych. 

 

  1. Kolekcja malarstwa Instytutu Piłsudskiego w Ameryce – prowadzenie dr Joanna Kozak – film 9 minut

Fascynująca opowieść o artystach, obrazach, technikach malarskich oraz ciekawostki związane z tym tematem. Galeria Instytutu zawiera pokaźny zbiór obrazów olejnych, akwarel, rysunków i rycin polskich (ponad 250 pozycji). W zbiorze tym uwagę zwracają prace wielu wybitnych artystów: Jana Matejki, Juliusza Kossaka, Józefa Brandta, Wojciecha Gersona, Leona Wyczółkowskiego, Aleksandra Gierymskiego, Juliana Fałata, Jacka Malczewskiego i Stanisława Wyspiańskiego. Nie każde muzeum może pochwalić się kolekcją takich nazwisk.

 

Materiały filmowe mogą posłużyć do dopełnienia programu nauczania w roku szkolnym 2020/21, każdy uczeń może dokonać wyboru jednego tematu i przygotować prezentację i wypracowanie. Nauczyciel może doprecyzować dodatkowane materiały do wykorzystania i wymagania.

Dodatko do wykorzystania:

Bitwa Warszawska - https://bitwa1920.gov.pl/pl/

Bardzo dobrze przygotowany portal edukacyjny przestawiający przyczyny, przebieg i skutki oraz bohaterów Bitwy Warszawskiej

Powstanie Warszawskie - https://www.1944.pl/

Strona internetowa Muzeum Powstania Warszawskiego

Malarstwo Polskie - https://www.mnw.art.pl/

Strona Internetowa Muzeum Narodowego w Warszawie

Ciekawe materiały do wszystkich tematów zamieszczone zostały na portalu edukacyjnym Instytutu Piłsudskiego w Ameryce: http://poznajhistorie.org/