top of page

„Kolędowanie z Babcią i Dziadkiem” w Polskiej Szkole Sobotniej przy parafii Św. Cyryla i Metodego na Brooklynie. 


    Zgodnie z polską tradycją, w ubiegłą niedzielę odbyła się uroczystość Dnia Babci i Dziadka. Zorganizowana w duchu bożonarodzeniowym ceremonia pt. „Kolędowanie z babcią i dziadkiem” zgromadziła tłumy w Kościele przy 150 Dupont Street na Brooklynie.         W dniu 20 stycznia uczniowie Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii Św. Cyryla i Metodego zaprezentowali spektakl Szopki Betlejemskiej.  W następstwie niedzielnej mszy świętej o godzinie 11:30, odbył się koncert z udziałem uczniów i nauczycieli Polskiej Szkoły.

   Program artystyczny zawierał kolędy w wykonaniu przedszkolaków, uczniów z zerówki oraz klas pierwszych, które były przygotowywane prze Panią Marię Fedorowicz oraz występ działającego przy szkole Zespołu Muzyczno-Wokalnego pod pieczą Pani Małgorzaty Dziekońskiej. Szczególnie wzruszającym momentem okazały się wykonywane kolędy przez: Gabrysię Skrodzką z mamą Małgorzatą Skrodzką, która jest nauczycielka naszej szkoły oraz  Julię Matlak i Nichole Waligórę. Ponadto w spektaklu zaprezentowano wiele ważnych wierszy oraz utworów nawołujących do miłości, szacunku do drugiego człowieka i otwartości serc.

Gościem specjalnym był rodzic naszej szkoły Pani Sylwia Zawrotniak, która przyakompaniamencie męża bardzo pięknie zaśpiewała między innymi kolędę pt. „Wolne krzesło”, refleksyjnie wskazująca na przepiękną, polską tradycję dodatkowego nakrycia przy stole dla niespodziewanego gościa.

Koncert odwiedziła również grupa kolędników, która w pięknych przebraniach z Gwiazdą Betlejemską wyśpiewała kolędy. Wielu zgromadzonym  gościom przypomniało to o wzniosłej atmosferze oraz radości odwiedzania polskich domów przez osoby w pięknych strojach, śpiewających pastorałki.

Emocje sięgnęły zenitu, kiedy to wszyscy zgromadzeni goście wraz z występującymi uczniami, gronem pedagogicznym oraz przedstawicielami kleru chwycili się za ręce i wspólnie odśpiewali pastorałkę “Przekażmy sobie znak pokoju”.

    Po niesamowicie oryginalnym programie artystycznym oraz pełnych wzruszeń pieśniach, życzeniach Dyrektor Doroty Andraki - “Maleńka miłość, malutkie Dzieciątko niech ogrzewa każdą rodzinę swoim ciepłem i pomoże wprowadzić radość do naszych serc”, babcie i dziadkowie zostali zaproszeni na przygotowane przyjęcie, które zorganizowano, jako podziękowanie im za pomoc w podtrzymywaniu pięknych polskich tradycji oraz rozwijania ducha patriotyzmu wśród dzieci. Jak wielokrotnie podkreślała, to Pani Dyrektor, dziadkowie są tą niezbędną esencją i namiastką Naszej Ojczyzny, dzięki której polskie szkoły mogą “rozwijać ówcześnie zasiane ziarno”.

Padło wiele podziękowań również w stronę grona pedagogicznego oraz dyrekcji Polskiej Szkoły. Goście docenili poświęcony im czas, oddali słowa uznania dla występujących uczniów, a przede wszystkim dziękowali za  to, iż są szanowani w murach Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii Św. Cyryla i Metodego. “Jestem niesamowicie wdzięczna, że moje wnuki mogą uczęszczać do Polskiej Szkoły, uczyć się tej otwartości serca i dobroci od wychowawców” - padły słowa jednej z babć.

Zainspirowana niesamowitą atmosferą oraz niekończącą się integracją, Pani Dyrektor Dorota Andraka zainicjowała utworzenia Klubu Babci i Dziadka Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii Św. Cyryla i Metodego. Pomysł został nagrodzony gromkim brawami. Wybrano przewodniczącą i przewodniczącego klubu. A nam pozostało tylko dostarczyć Państwu relację z ich pierwszego spotkania.

 

Dominika Orwat, Magdalena Gosik 

bottom of page