Szanowni Państwo,
Zapraszamy polonijne szkoły do udziału w akcji "Bo lubię język polski"

24 lutego 2018 r w 4 ośrodkach zostanie przeprowadzona akcja „Bo lubię język polski” – wydarzenie zorganizowane dla dzieci i młodzieży polonijnej, ich rodziców i przyjaciół polskich szkół sobotnich zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych. Akcja zostanie przeprowadzona dwuetapowo.
Pierwszy etap będzie miał miejsce 24 lutego w 4 ośrodkach:
1.     Polska Szkoła Sobotnia im.bł. ks. J. Popiełuszki w Derby, CT – koordynator z ramienia CPSD i szkoły - Wioletta Jusińska
2.     Szkoła Języka Polskiego im. Jana Pawła II w Bostonie, MA – koordynator z ramienia CPSD i szkoły Jan Kozak
3.     POLSKA FUNDACJA KULTURALNA w Clark, NJ, USA – koordynator z ramienia CPSD Maria Marchwiński
4.     Polska Szkoła Dokształcająca im. Henryka Sienkiewicza w Nowym Jorku – koordynator z ramienia CPSD Renata Jujka i koordynator z ramienia szkoły - Anna Kubicka
Drugi etap akcji czyli jej finał odbędzie się 10 marca 2018r. w ośrodku koordynującym to wydarzenie – Polskiej Szkole Sobotniej im.bł. ks. J. Popiełuszki w Derby, CT.

W programie:
1.     Konkurs plastyczny - „Reksio Marzyciel - Przyjaciel Najmłodszych”.
I grupa – uczniowie: (klasa 0,1,2)
II grupa – uczniowie: (klasa 3,4,5)
III grupa – uczniowie (klasa 6,7,8))

2.     10 minutowa prezentacja sceniczna - Pokaz Małego Aktora – „Reksio Wychowawca”
(4 osobowa grupa reprezentująca szkołę)

3.     Dyktando na wesoło
I grupa – uczniowie: (klasa 1,2)
II grupa – uczniowie: (klasa 3,4)
III grupa – uczniowie: (klasa 5,6)
IV grupa – uczniowie: (klasa 7,8)
V grupa – uczniowie – klasy licealne

4.  Konkurs literacki (5 grup wiekowych)
Lektura kl 1 – Kajtkowe przygody – M. Kownackiej
Lektura kl 2-3 – Kajtkowe przygody – M. Kownackiej
Lektura kl 4 - Tru – B. Kosmowskiej
Lektura kl 5-6 – Tru – B. Kosmowskiej
Lektura kl 7-8 – Dziewczynka z parku – B. Kosmowskiej

5. I Dyktando dla Dorosłych

6. Podróż po 8 Krainach Języka Polskiego:
- Krainie Bazyliszka
- Krainie Grochu z Kapustą
- Krainie Szeleszczących Liter
- Krainie Komórkowców
- Krainie Chrząszczy
- Krainie Herbatki z Cytrynką
- Krainie Starego Wróbla
- Krainie Debeściaka

Podczas akcji, jej uczestnicy przybliżą sobie polskie dziedzictwo kulturowe i historyczne oraz będą mogli poprzez zabawę z językiem polskim rozwijać swoje kompetencje językowe. Akcja „Bo lubię język polski” będzie łączyła w sobie 3 działania: kulturę i promocję Polski – zabawy językowe – integrację. Bohaterem tegorocznej akcji będzie najpopularniejszy polski piesek – Reksio, który w roku 2017 obchodził swoje 50 urodziny. Przybliżając uczestnikom akcji istotę filmowej bajki – kreskówki, chcemy pokazać jak ważne zajmuje ona miejsce w dorobku kulturowym człowieka.
Regulamin akcji zostanie wysłany do szkół, które zadeklarują swoje uczestnictwo.
Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji. Zgłoszenia szkół ze wszystkich stanów proszę wysłać na adres aneta73@sbcglobal.net do 21 stycznia 2018r. Zgłoszenia szkół zostaną przekazane koordynatorom w poszczególnych stanach. Każdy uczestnik akcji otrzyma na pamiatkę koszulkę z logo akcji.

Koordynator główny z ramienia Centrali
Aneta Matyszczyk