zadanie domowe na 8 grudnia

W piatek test z Mlodej Polski. Prosze przygotowac sie wedlug punktow :

1. Ogolne wiadomosci o Mlodej Polsce 1891–1918

2. Co znacza pojecia : dekadentyzm, symbolizm, impresjonizm, ekspresjonizm  oraz neoromantyzm 

3. Wiersze :

a) Kazimierz Przerwa Tetmajer ,, Morskie Oko "

b) Kazimierz Przerwa Tetmajer ,, Koniec wieku XIX"

Koniec wieku XIX Kazimierza Przerwy Tetmajera jest manifestem dekadentow. Swiadcza o tym pytania kierowane do osob zyjacych w okresie kiedy powstal utwor ( ,, czlowiecze z konca wieku ‘’ ) . Podmiot liryczny czyli osoba mowiaca w wierszu wypowiada sie w imieniu cale zbiorowisci ludzi konca XIX wieku ( ,, co nam zostalo ‘’ ).

Wiersz jest manifestem czyli przedstawieniem programu i pogladow reprezentantow dekadentyzmu.

Podmiot liryczny podejmuje probe odpowiedzenia na postawione przez siebe pytania. Wymienia przeklenstwo, ironie, wzgarde, rozpacz, walke, rezygnacje, przyszlosc i uzycie. Jednak poeta od razu wszystko neguje i obala zaproponowane rozwiazania, zadne nie jest odpowiednie.

Ironia ....

Podmiot liryczny poszukuje wartosci , wiary oraz idealow w ktore moglby uwierzyc i ktore nadalyby mu sens zycia , jednak nie znajduje ich. Panuje nastroj  niemocy, pesymizmu . Czlwiek jest pelen watpliwosci i zagubiony.  Ukazujac jego cierpienie autor nawiazuje do filozofii Schopenhauera . Porownanie czlowieka do mrowki oraz porownianie zycia  do pedzacego pociagu ukazuje slabosc i niemoc czlowieka , brak jakichkolwiek szans . Ostatecznie dekadenci szukaja obrony  od zlego :

,,Jakaz jeste przeciw wloczni zlego twoja tarcza czlowiecze z konca wieku ? Glowe zwiesil niemy ....”

Zawieszenie glowy oznacza brak opowiedzi , bezsilnosc, rezygnacje, poddanie sie .Milczenie staje sie zgoda na obecny stan.

c) Leopold Staff ,, Deszcz jesienny "

Tytul wiersza zapowiada tresc i nastroj utworu. Wprowadza nas w klimat przygnabiajacy,  smutny i mokry. Poeta opisuje pejzaż , ktory widzi za oknem , jest jednak odzielony od niego szyba,  odgradza sie od deszczu , jesieni  rowniez od zycia i przemijania .

Bohaterem utworu jest deszcz jesienny , na koniec pojawia sie postac szatana , ktora podkresla upadek swiata .

Refren wprowadza klimat melancholii  i smutku . Nadaje wrazenie muzycznosci . W krajobrazie jaki poeta maluje nic sie nie zmienia , wszystko okreslone jest przez ,, jednaki i miarowy , niezmienny ‘’ deszcz , ktory z uplywem czasu staje sie wiezieniem . Jego jednostajne strugi  tworza pionowe pregi , w szarych kolorach deszczu , ktore moga sie kojarzyc z wieziennymi prętami. Nieszczescie podkreslaja slowa,, jek szklany „ placz szklany ‘’ czyli symbole kojarzona ze lzami. Poeta uzywa rowniez symboliki funeralnej : mary , zaloba, groby, pogrzeb .

Wiersz dzieli sie na trzy czesci . W pierwszej mamy do czynienia z szalenstwami mlodosci w zepsutym swiecie, ktory nie odradza sie, bo minela noc  , a nie wstaje dzien . Druga czesc opisuje odchodzenie ludzi. Nie mowi sie wprost kto to, jest to ,,ktos „. Chodzi jednak nie tylko o odchodzenie i smierc, ale i o rezygnacje z druguej osoby oraz uczucia na rzecz nieczulosci .Podmiot liryczny mowi rowniez o bezgranicznej samotnosci, w ktorej teraz zyje, ale nie podejmuje zadnej walki . Jego serce stalo sie nieczule .

Trzeczia czesc skupia sie na obrazie szatana ogladanego zza szyby, ktory idzie przez ogrod. Pejzaz zostal przez niego zniszczony, oborcony w pustynie. Kwiaty zosataly przysypane popiolem a trawniki ukamieniowane.. Sam szatan jest przerazony tym co zrobil , placze i jest smiertelnie smutny. Nikt nie jest w stanie poradzic sobie z losem czlowieka .

 

Katarzyna Kornak